Otthonok megtervezése szerintem az egyik legizgalmasabb, de egyben legnagyobb kihívást jelentő élmény, pláné akkor, ha azt mi magunk kívánjuk lebonyolítani. Azonban sokak számára a tervezési tapasztalat hiánya gyorsan átfordíthatja ezt az izgalmat frusztrációvá. Ha te is ebben a cipőben jársz és szeretnél egy olyan otthont létrehozni, amely tükrözi az egyéni ízléseidet és kielégíti az igényeidet, akkor nem vagy egyedül. Nézzük meg, hogyan lehet leküzdeni a korlátozott tervezési tapasztalattal járó kihívásokat, és hogyan válthatod valóra magabiztosan az elképzeléseidet.
Elfogadás
Először is, fontos megérteni és elfogadni, hogy az otthon tervezése egy utazás, nem pedig verseny. Készülj egy nagyon hosszú, sokszor göröngyös, de végeredményben élvezetes és izgalmas utazásra. Fogadd el, hogy a tanulás része a folyamatnak. Szánj kellő időt arra, hogy utánajárj a belsőépítészeti stílusoknak, írott- vagy íratlan szabályoknak Ma már aztán tényleg számtalan online forrás áll rendelkezésre, köztük blogok, YouTube-csatornák és Pinterest táblák, de még TikTok is videókat is találsz, amelyek otthontervezésre specializálódtak. Ezek a platformok rengeteg ötletet, inspirációt és tudást nyújthatnak, amelyek segíthetnek a tervezési alatt felmerülő dilemmáidban. Aztán itt van még az AI is. Erről tervezek hamarosan egy külön blogposztot, így most nem merülök el a témában.
Elhatározás
Még a tervezés legelején ülj le egy fél órára és kezdj el Pinteresten inspirálódni. Keresd meg a neked tetsző inspirációs képeket, mentsd el azokat. Ez elengedhetetlen lépése annak, hogy meghatározd az irányt a további otthontervezésben. Ez a legjobb formája a saját stílusod meghatározásának. Természetesen tovább is mehetsz, keress olyan képeket az interneten, vagy ’old school’ formában magazinokban, amelyek megérintenek. Mindegy mi szól hozzád először egy képen, de próbáld feliratozni már kezdetektől fogva. Ez lehet egy szép lámpa, váza, takaró, vagy csak a fal színe…bármi. A későbbiekben ez hatalmas segítséged lesz, hogy tisztábban lásd az elképzeléseidet, sőt hasznos támpontként is szolgál, amikor a kivitelezőkkel egyeztetsz vagy anyagokat vásárolsz.
Elindulás
Ahelyett, hogy egyszerre újítanád fel az egész házadat, érdemes először egy szobára vagy területre összpontosítani, amelyre koncentrálni szeretnél. A kis lépések megtétele kevésbé le- és megterhelő és az egész folyamatot sokkal kezelhetőbbé teszi. Például kezdj a nappalival vagy a hálószobával, ahol a legtöbb idődet töltöd. Ha a projektet kisebb feladatokra bontod, könnyebben hozol döntéseket és gyorsabban láthatóvá válik a haladás.
Ellenőrzés
Bár úgy tervzted, hogy mindent egyedül csinálsz majd a tervezési folyamatban, fontold újra és bátran kérj tanácsot családtagoktól, barátaidtól, esetleg olyantól, aki már végig ment egy ilyen folyamaton korábban. Nincs ebben semmi szégyellni való. Csatlakozhatsz online csoportokhoz is, ott is bedobhatod kérdéseidet. Ez utóbbit azért csak a legbátrabbaknak ajánlom, mert néha igazi kihívás ott érdemi információt kiszűrni, kapni, de még akár adni is.
Elfáradás
Ha túlterheltnek érzed magad, a szakemberekkel való együttműködés igazi fordulópont lehet. Egy belsőépítész megbízása, akár csak konzultációra is, biztosíthatja azt a szakértelmet, amely esetleg hiányzik. Végig vezetnek a folyamaton, segítenek összehangolt tervezési tervet készíteni, és biztosítják, hogy az elképzelésed megvalósuljon. Ne feledd, a szakemberrel való együttműködés nem jelenti azt, hogy fel kell adnod az ötleteidet; inkább arról szól, hogy azokat szakértelemmel és tapasztalatokkal tökéletesítsék.
Elképzelés
Nagyon sokszor futok bele olyan helyzetekbe, amikor egy lakberendezési tanácsadás átcsap egy látványtervezésbe. Ezt manapság már laikusok is könnyen megtehetik, persze ezek a tervek sosem lesznek valósághűek, no offense, nyilván ehhez is kell sok sok látványtervezésben eltöltött munkaóra és tapasztalat. Vannak azonban ingyenesen használható szoftverek, online alkalmazások, amelyekkel alap szinten, vázlatosan, de mégis vizualizálni tudod az elképzeléseidet. Ha elakadsz ezekkel, vagy szintet lépni, ne habozz felkeresni egy profit a témában.
El nem felejtés (bocsi béna lett 😊 )
De tényleg, de ne felejtsd el, hogy a tervezés mindig szubjektív, tehát gyakran annak a személynek az ízlését tükrözi, aki a tervezés lebonyolítja. Ez a folyamat arról szól, hogy olyan teret hozz létre, ami neked működik és ami számodra örömöt és boldogságot hoz. Ne siesd el a folyamatot, ne sürgesd magad és ami a legfontosabb, sose mérd össze a saját teljesítményedet másokkal. Ami másnak működik, az lehet, hogy neked nem fog. Ez tényleg nem egy olyan verseny, amiben az a cél, hogy minél hamarabb végezz vele. Szerintem lakberendezőként az egyik legnagyobb kihívást jelenti az, ha egy megrendelő már egyből szeretné magát otthon érezni a megtervezett lakásban. Persze mindig arra törekszem, hogy ez így is legyen, de saját otthont végső soron csak az otthon lakói tudnak alkotni. Sokszor javaslom azt is, hogy a tervezés végén várjanak fél évet megrendelőim a végső kiegészítők beszerzésével, mert addigra egyértelmű lesz, hogy mégis mire van szükség. Hiába javaslok egy kis asztalra egy tálat cuki díszgolyókkal, ha az asztal pont az Xbox kontrollernek kell.
Elköszönés
Egyedül megtervezni álmaid otthonát nagy kihívást jelenthet, különösen, ha kevés tervezési tapasztalatod van. De a megfelelő hozzáállással, jó forrásokkal és támogatással magabiztosan végig mehetsz ezen az úton, és egy olyan otthont hozhatsz létre, amely igazán téged tükröz. Fogadd el a tanulás folyamatát, meríts inspirációt, és ne feledd: az otthonod rólad szól. Türelemmel és kitartással az álomházadból valóság lesz. Sok sikert a tervezéshez!