Minden egyes belsőépítészeti projekt előtt van egy kulcsfontosságú lépés, ami nélkül semmi sem működne. Mielőtt bármilyen tervvel előállnék, mindig alaposan megfigyelek pár alapvető elemet a térben, hogy a lehető legjobban ki tudjam használni a helyet, és hogy a végeredmény ne csak szép, hanem működőképes is legyen. Ha kíváncsi vagy, mik ezek a dolgok, amikre figyelek, akkor olvass tovább!
1. Fényviszonyok

A fények – természetes és mesterséges egyaránt – meghatározóak egy tér hangulatában. Első lépésként mindig felmérem, hogyan jön be a napfény a helyiségbe, mikor és hogyan változik a fényviszony a nap folyamán. Milyen ablakok, nyílászárók vannak? Esetleg árnyékolás is szükséges? A mesterséges világítás pedig azt határozza meg, hogyan tudom kiegészíteni a természetes fényt – legyen szó hangulatos meleg fényekről vagy erősebb, direkt világításról. Én nagyon szeretem a fények „rétegezését”, biztos van erre egy jobb szó, de szeretem ezt használni, mert ez írja le a legjobban, hogy valóban mit is akarunk itt elérni. Azt hogy több rétegben adott legyen a megfelelő fénymennyiség, legyen állólámpa, hangulatfény, általános fény és esetleg irányított fény is. Kedvelem az asztali lámpákat is, ha tudom, ezt is mindig betervezem a terekbe.
2. Átjárhatóság

Egy tér nem csak szép, hanem praktikus is kell, hogy legyen. Ezért mindig figyelem, hogyan áramlik a térben az emberek mozgása. Hol van a legjobb elrendezés a bútorok számára, hogy ne zavarják az áramlást? Az ágytól a szekrényig, vagy az étkezőasztaltól a konyháig: hogyan biztosítható, hogy a napi rutin minél kényelmesebb és könnyebb legyen? Az átjárhatóság és a megfelelő elrendezés nagyban befolyásolja, hogy a tér valóban hasznos-e a lakók számára. Semmiképp nem szeretnénk a térben egy beltéri labirintust kreálni.
3. Falfelületek állapota
A fal az alapja minden tervezési ötletnek – ha nem megfelelőek, akkor az egész tér érzése is megváltozhat. Első ránézésre talán nem is tűnik fel, de a falak állapota, a festék vagy tapéta minősége, a fal hibái mind-mind hatással vannak arra, hogy mi történhet utána. Ha szükséges, akkor a felújítások mellett javasolhatok olyan dizájn elemeket, mint például egy hangsúlyos fal (közismertebb nevén, főfal), amely megerősíti a tér karakterét.
4. Rejtett lehetőségek
Sokszor egy-egy térben rejtett kincsek lapulnak, amit csak akkor észlelünk, ha figyelmesen megvizsgáljuk a környezetet. Van-e egy üres sarok, amit érdemes kihasználni? Talán egy szekrény mögött egy extra fülke rejtőzik, amit hasznosíthatunk? Vagy éppen a mennyezet magassága ad lehetőséget egy egyedi tároló kialakítására? A rejtett lehetőségek kihasználása segíthet abban, hogy minden egyes négyzetmétert maximálisan kihasználjunk, anélkül, hogy túlzsúfoltnak tűnjön a tér.
5. A lakók életmódja

A legfontosabb tényező, hogy figyelembe vegyem, hogy kik is fognak valóban ott élni. Hogyan használják a teret a mindennapokban? Milyen szokásaik vannak, és mit igényelnek ezek a szokások a térben? Egy fiatal pár más igényekkel rendelkezik, mint egy család három gyerekkel, vagy egy egyedülálló fiatal, van-e esetleg egy kisállat a lakók között. Épp ezért fontos, hogy az ő életstílusukhoz igazodva tervezzek – például extra tárolóhelyekkel, kényelmes munkaállomásokkal vagy éppen pihenőhelyekkel, kisállat fekhelyekkel, vagy etetőstanddal.
Összegzés:
Mielőtt bármit is terveznék, ezek az alapvető elemek segítenek abban, hogy egy olyan teret alakíthassak ki, ami nemcsak esztétikus, hanem praktikus, kényelmes és a lakók valódi igényeit is kielégíti. A tervezés mindig személyre szabott – és ez az, ami miatt minden projekt más és egyedi. Ha te is valami különlegeset szeretnél otthonodban, tudd, hogy a siker kulcsa a részletekben rejlik.